Botilinium Toksin – AS ESTETİK – Lazer Epilasyon – En Lüks, En Hesaplı

Gülüyoruz, ağlıyoruz, konsantre oluyoruz… Bu duygularımızın ifadeleri ve oluşan mimikler bize kırışıklıklar olarak geri dönüyor… Yakın zamana dek bu kırışıklıkların ameliyat dışında çözümü pek olası değildi. Oysa günümüzde Botulinum Toksin sayesinde 10 dakikada ameliyatsız olarak bu kırışıklıklardan kurtulmak mümkün.

Botulinum Toksin Nedir ?

Botulinum Toksin “clostridium botillinum” olarak adlandırılan bir bakterinin ileri derecede saflaştırılmış ve ilaç haline getirilmiş toksinidir. 1989 da şaşılık tedavisinde, 2002 de kırışıklıkların tedavisinde amerikan FDA onayı almış orijinal bir “ilaçtır”.

Botulinum Toksin kremleri var mıdır?

Kas içine enjeksiyon tarzında uygulanan bir ilaç olup kesinlikle krem veya yüzeysel başka bir uygulama formu yoktur.

Botulinum Toksin kırışıklıkları nasıl etkiliyor?

Kırışıklığa neden olan kasların hareketlerini geçici bir süre sinirsel etki almasını engelleyerek durdurur. İleti alamayan kaslar da kırışıklığa neden olamadığı için rahatlar ve kırışıklık açısından bir anlamda “zaman durmuş olur”.

Botulinum Toksin nerelere uygulanıyor?

Genellikle üst 1/3 yüz dediğimiz çatık kaş çizgileri, alın çizgileri ve kaz ayağı kırışıklıkları dediğimiz göz kenarları çizgilerinde kullanılıyor. Bunun dışında üst dudak, burun kenarları (tavşan çizgileri), boyun gerginlik bantları (platisma bantları) ve koltuk altı, el ve ayak tabanı terlemelerinde de çok başarılı kullanım alanları mevcut. Hekimlere son dönemde migren, anal fissür, vajinismus, spastik hastalıklar gibi çeşitli birçok alanda uygulama olanağı sunmaktadır.

Uygulama nasıl yapılıyor?

Hekim tarafından istenilen sonuçlar planlandıktan sonra çok ince iğnelerle doğrudan kas içine yapılan enjeksiyonlar tarzında uygulanıyor. Yüz uygulamalarında kas içi enjeksiyonlar gerekirken, avuç içi ayak tabanı ve koltuk altı terlemelerinde cilt içi enjeksiyonlar tercih ediliyor.

Etki ne zaman ortaya çıkıyor ve ne kadar sürüyor?

Etkisi uygulamayı takip eden 4-5 gün sonra başlar, 2 haftada belirginleşir ve genellikle 3 haftada tam oturur. Etki süresi 3-9 ay olmakla beraber genellikle 6 aydır.

Yan etkileri var mıdır?

Sağlık üzerine ciddi bir yan etkisi yoktur. Nadiren uygulama sonrası geçici bir şişlik, morarma olabilir. Yine nadiren geçici olarak göz kapağında düşme olabilir ki bu da bir göz damlası ile tedavi edilebilir. Bu konuda eğitimli uzmanlar tarafından uygulandığında hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. İlaç bölgesel olarak etkilediği ve vücuda dağılmadığı için sistemik bir yan etkisi bildirilmemiştir.

Kimlere uygulanmaz?

Hamilelerde ve emzirme döneminde kullanımına dair yeterli çalışma bulunmadığından kullanımı önerilmemektedir. Sinir-kas sistemine ait hastalığı bulunanlarda, bazı antibiyotikleri halen kullanmakta olanlarda, cilt üzerinde aktif enfeksiyonu olanlarda uygulanmamalıdır.

İşlem ne kadar sürüyor?

Uygulaması 10-15 dakika kadar sürmekte ve kişi hemen günlük yaşamına dönebilmektedir.

Botulinum Toksin ücretlendirmesini ne belirliyor ve işlemin maliyeti nedir?

Ücretlendirmeyi belirleyen ilacın kullanım dozudur. Örneğin erkeklerde mimik kasları daha güçlü olduğu için daha yüksek doz ilaç gerekebilir. Düşük doz ilaç kullanmak ise istenen etkinin sağlanamaması sonucunu doğurabilir.

AŞIRI TERLEME (HİPERHİDROSİS)

Bazı kişilerde ısı artışı, efor ve strese bağlı olarak genel yada bölgesel aşırı terlemeler olmaktadır. Aşırı terleme kişinin bireysel performansını ve sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkilemektedir.

Botulinum Toksin ile bu sorunun çözümü mümkündür?

Aşırı terleme (Hyperhidrosis) hastaların psikolojilerini, sosyal ilişkilerini ve iş hayatlarını olumsuz yönde etkileyen önemli bir dermatoloji problemidir. Belli bir vücut bölgesinde sınırlı olabilir. Koltuk altı, el ve ayak terlemesi gibi. Bazen travma ve ameliyat sonrası yüzde ve vücutta belli bir alanda aşırı terleme alanları ortaya çıkabilmektedir.

Koltuk altı terlemesi stress ve sıcak ile ortaya çıkmakta koltuk altında ıslaklık hissi, giyisilerde renk değişikliği, koltuk altında pişik ve mantar infeksiyonları ve koku ile sosyal ilişkilerde sıkıntılara neden olmaktadır.

Koltuk altı ve el-ayak terlemesinin en fazla ortaya çıktığı durumlar sters koşullarıdır. Bazen şeker hastalığı, hipertirodisim, kronik infeksiyonlar ve kanserlerde aşırı terlemeler olabilmektedir.

Aşırı terleme alanlarına iyot-nişasta teti yapılarak terleme alanları ve şiddeti ölçülebilmektedir. Terleme test alanına iyot solüsyon sürülür sonra aynı Alana nişasta uygulanır. Terleme aşırı alanları daha koyu hatta siyah olarak gözlenir. Bu test tanı ve tedavinin uygulanacağı alanı saptamamaızda kullanıldığı gibi tedavi uyguladıktan sonra takip amacı ile de kullanılmaktadır.