fbpx

Daha genç ve canlı bir görünüme kavuşmak isteyenler için…

Dolgu uygulamaları, daha genç ve canlı görünüme kavuşmak isteyenlerin en sık başvurduğu yöntemler arasındadır. Cildimizdeki Hyaluronik asit miktarı zamanla azalır. Bu asitin en önemli özelliği bol su tutmasıdır. Doğal olarak yaşlanan ciltler su tutamadıkları için ortaya derin kırışıklıklar çıkmaktadır. Dolgu işlemiyle yüzdeki estetik görüntüyü yakalamak oldukça sık başvurulan yöntemlerden biridir. Kullanılan ürünlerin FDA onaylı olması güvenirliğini kanıtlar ve oluşabilecek alerji riskini ortadan kaldırmaktadır. Geçici bir uygulama olduğu için ortalama olarak 9-12 ay içinde vücuttan güvenli bir şekilde atılmaktadır.

Uygulama derinliği dolgu maddesinin tipine veya kırışıklığın derinliğine göre değişiklik gösterir. İşlem süresi 10 ila 20 dakika arasındadır. En iyi sonuç için tekrarlayan enjeksiyonlar tavsiye edilir.

Yaş, güneş ışınları, mimik hareketleri ile yüzümüzde bir takım kırışıklıklar ve istenmeyen çizgiler oluşur. Bu çizgilerden kurtulmak için son yıllarda çeşitlilik kazanan dolgu maddelerini kullanmaktayız.

Dolgu maddelerinin başlıca kullanım alanları arasında;

dolgu1Burun kenarından aşağı inen çizgiler (Nazolabial Çizgiler)
Burun ile ağız arasındaki çizgiler (Philtral Çizgiler)
Dudak dolgunlaştırılması
Dudaklar etrafındaki radial çizgiler
Göz çevresindeki kırışıklıklar
Alındaki çizgiler
Akne izleri
Kaza veya travma sonucu oluşan deformiteler
Yanak ve elmacık kemiği dolgunlaştırmak
Vücuttaki bazı asimetrilerin düzeltilmesi

Sorularla Dolgu Maddeleri Ve En Çok Merak Edilen Konuları

Doku doldurucular (Hyaluronik asit) nedir?
Yıllar geçtikçe yerçekiminin, güneşe maruz kalmanın ve mimik kaslarımızın etkisi ile yüzümüzde oluşan çizgi ve kırışıklıklar yüzümüze yaşlanma bulguları olarak yansımaktadır. Doku doldurucular, bu sorunları bulunan yüzlerde deri altına enjekte edilerek daha genç bir görünüm elde edilmesinde kullanılmaktadır.

Hyaluronik asit güvenilir midir?
Uzmanlar tarafından uygulandığında bu yöntem oldukça güvenlidir. Bu alanda ilk kullanılan kollajen içerikli preparatlar yarattıkları alerjik reaksiyonlar nedeniyle çeşitli sorunlara yol açmıştır. Ancak son yıllarda yaygın olarak uygulanan ‘hyaluronik asid’ içeren dolgularda bu soruna pek rastlanmamaktadır.

Doku doldurucuları hangi estetik sorunlarda kullanılır?
Özellikle yüzdeki kırışıklıkların ve derin çizgilerin düzeltilmesinde, dudakların belirginleştirilmesinde başarıyla kullanılmaktadır. Doku doldurucular enjektörün içinde kullanıma hazır olarak imal edilmektedir. İnce uçlu iğnesi ile tedavi edilmesi planlanan bölgeye uygun dozda doku doldurucu enjekte edilir.

Ağrılı bir işlem midir?
Hastalarda hemen hemen hiç bir ağrı, kanama şikayetleri olmaz. Bazen çok duyarlı hastalarda, diş hekimleri gibi lokal anestezi yapılarak uygulama yapılmaktadır. Hastalara enjeksiyon sonrası kısa süreli buz uygulaması önerilir.

Her yerde ve herkese yaptırabilir miyim?
Hayır. Çünkü bu işlem basit bir enjeksiyon gibi gözükse de, öncelikle yüz analizinin doğru yapılarak uygun tedavi seçeneklerinin ortaya konulabilmesi için bu konunun uzmanı bir hekim tarafından değerlendirilmeniz gerekmektedir. Bu, gerek elde edilecek sonucun başarısı, gerekse de oluşabilecek komplikasyonlardan kaçınılabilmesi için çok önemlidir.