fbpx

leke-tedavisiMelanin cildimize rengini veren maddedir. Cilt lekeleri ise melaninin normalin üzerinde yoğun olarak bulunduğu bölgelerdir.

Melaninin anormal yüksek miktarlarda belli bölgelerde toplanarak cilt lekeleri oluşturması çeşitli sebeplerden kaynaklanır. Bu lekelerin bazıları doğumdan itibaren vardır. Bir kısmı yaşın ilerlenmesi sonucu, bir kısmı ise güneşin etkileri sonucudur.

Lazerle leke tedavisi uygulanması esnasında lazer enerjisi, yoğun şekilde melanin içeren hücreler tarafından emilirken, diğer normal cilt renginde olan hücreleri etkilemez veya bunlar üzerindeki etkisi çok azdır. Lazerle leke tedavisi uygulanacak bölgeler güneşten, solariumdan veya bronzlaştırıcı losyonlardan dolayı bronzlaşmış olmamalıdır. Cildin bronzlaşmadan kaynaklanan daha koyu renkli kısımları da lazer ışınlarını emebilir ve bunun sonucunda ciltte tahriş veya su toplama gibi etkiler görülebilir.

Lazerle Leke Tedavisi Yöntemi İle Tedavi Edilebilen Cilt Lekeleri
Lazerle leke tedavisi aşağıda verilmiş cilt lekesi tiplerine başarılı bir şekilde uygulanabilir:

Kahverengi yaşlılık lekeleri
Karaciğer bozukluklarından kaynaklanan cilt lekeleri
Doğum lekeleri
Güneş lekeleri
Lentigolar
Seboreik keratoz
Cafe-au-Lait Lekeleri
Şarap lekesi
Melasma
Yaralanma sonucu oluşan cilt lekeleri
Skleroterapi Sonrası oluşan cilt lekeleri
Çiller
Bazı ben(nevüs) tipleri – Lazerle ben tedavisi

Cilt kanserleri veya cilt kanseri öncüsü lezyonlara lazer tedavisi uygulanmaz. Lezyonun klinik muayenesinde şüphe görülmesi halinde biyopsi alınır ve lezyonun cilt kanseri veya başlangıcı olmadığından emin olduktan sonra tedavi planlanır.

Lazerle leke tedavisi işlemine başlamadan bu konuda uzman bir doktora muayene olmanız önerilir. Doktorunuz lezyonunuza uygun tedavi yöntemini belirleyecek ve hangi yöntemle nasıl bir sonuç alabileceğiniz konusunda sizi bilgilendirecektir.

Uygulanacak tedavi, seans sayısı, seans aralıkları etkili bir tedavi için uzman doktorunuz tarafından kişiye özel planlanır.